Instagram Karanlık Mod Nedir? Nasıl Yapılır?

En çok tercih edilen sosyal mecralardan biri olarak karşımıza instagram çıkıyor. Instagram bu denli popülerken Instagram karanlık modunu çıkarttı!  instagram  sahipleri tarafından da sürekli farklı geliştirilmiş özellikler kullanıcılara sunulmaya devam ediliyor. Son dönemde pek çok instagram kullanıcısının merak etmiş olduğu konulardan biri de  instagramda yer alan karanlık mod nedir, ne işe yarar  olduğudur.  Bu modun özelliiğine bakıldığı zaman instagram sayfanızda görsel kısımlarda çıkan beyazlıkların kaybolmasını sağlar.  Görselinizin tüm kısmı siyah renge bürünmüş olur. Instagram karanlık mod açma işlemlerini hem Android hem de İos işletim cihazlarınızda sorunsuz şekilde yapmanız mümkündür. Akıllı telefon cihazlarına sahip olan pek çok kullanıcı artık karanlık mod uygulamasını aktif hale dönüştürebiliyor. Bu sayede instagramda koyu bir tema oluşumu sağlanmış oluyor. Görselde bulunan  beyaz ve farklı renk öbekleri ortadan kaldırılırken, sadece karanlık tema oluşturuluyor.

Karanlık modu açtığınız zaman her şeyin sanki gece modu şeklinde görünmesini sağlamaya başlamış olursunuz. Aynı zamanda instagram mail yerinde de  mesajlarınızı gece modu şeklinde okumak isteyebilirsiniz. O zaman yapmanız gereken ise karanlık modu cihazınızın tüm yerinde uygulamaya başlamanızdır.

Instagram Gece Modu Ne İşe Yarıyor?

Instagram tarafından kullanıcılarına yönelik sunulan   gece modunun ne işe yaradığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Hatta pek çok kişininde gece modu kullansak ne değişecek ki dediğini duyar gibiyiz. Fakat bu modu kullanmanızın size getireceği bir çok faydaları olacağının altını çizebiliriz. Kullanıcı açısından incelediğimiz zaman aslında çok büyük bir  fayda görmeniz mümkün olmayabilir. Yalnızca instagram panelinizde ki her bir görselinin  koyu temaya dönüşmesi sağlanmış  olacaktır. Eğer ki instagram panelinizde görsele çok fazla önem veren bir kişiliğe sahipseniz o zaman gece modunun tam size göre olduğunu söylemek isteriz.

Cihazınızla ilgili olarak karanlık modun sağlayacağı bazı avantajlar olduğunu söylemeden edemeyiz. Şüphesiz cihazlarda en sık görülen  ve can sıkıcı hale dönüşen konulardan biri de cihazın şarjı çok çabuk  bitmesidir.  Sizlerde pil ömrünün daha uzun ömürlü olması ve şarjınızın hemen bitmesini istemiyorsanız o zaman gece modunu kullanmalısınız. Aynı zamanda cihazınızdaki bu özellik sayesinde gözünüzü de çok fazla yormamış olursunuz. Çünkü  telefon ışıkları gözünüze direk olarak yansıdığından dolayı göz yorgunluğu ortaya çıkabiliyor. Fakat karanlık modu kullanarak da göz yorgunluğunuzun giderilmesini sağlamaya başlamış olursunuz. Tüm bunların haricinde karanlık mod efektinin sağlayacağı faydalar arasında  görsel bir tema oluşturmanızdır. Görsel açıdan  farklı bir etki oluşmasını istiyorsanız o zaman bu modu  etkinleştirmeniz gerekecektir.

Android  Cihazlarda Karanlık Mod Yapmak

Android cihazlarınız var ve karanlık mod efektini yapmak istiyorsanız ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımları şu şekilde belirtmemiz mümkündür;

 • İlk olarak Google Play Store’u açmanız olacaktır.
 • Sol üst bölümde yer alan üç çizgiye dokunun
 • Uygulamalarım ve oyunlarım bölümüne giriş yapın
 • Instagramı bulduktan sonra dokunun
 • Açılan sayfayı da aşağıya doğru kaydırmaya başlıyoruz
 • Beta sürümü yazısını gördüğümüz zaman ise katıl seçeneğine tıklıyoruz
 • Burada yaklaşık olarak en fazla 20 dakika gibi bir süre boyunca beklememiz gerekecek
 • Bu işlem süresi dolduktan sonra ise tekrardan uygulamalarım ve oyunlarım bölümüne geliyoruz
 • Instagramı buluyor ve dokunuyoruz
 • Güncelleme geldikten sonra ise yükle seçeneğine tıklayın
 • Instagramda artık karanlık mod uygulaması aktif hale dönüşmeye başlar
 • Telefonunuzun ayarlar bölümüne gelerek arama sekmesinden  karanlık mod yazın, çıkan ayarlardan da gece modunu açın.

İos İşletim Sisteminde Karanlık Mod Açmak

Yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları  İos cihazlarınız içinde harfi harfiyen uygulamaya başlayabilirsiniz. Böylece uyumadan önce gözlerinizi çok fazla yormamış ve dinlendirme şansına sahip olursunuz. Instagram karanlık yapma işleminizi  geceleri isterseniz de gündüz vakti kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat genel olarak gece yatağımıza yattığımız zaman instagram ortamında gezinmeden edemiyoruz. Doğal olarak keskin ışık gözümüze yansıma yaptığından dolayı yoruluyor. Daha çok geceleri bu modu aktif kullanmak isteyebilirsiniz.